Galvaniz sac; düşük karbonlu sıcak ve soğuk haddelenmiş rulo sacların, uluslararası standartlara uygun olarak çinko ile kaplanması ile elde edilmektedir. Galvaniz sac ölçüleri ise müşterilerin isteklerine göre değişmektedir. Genellikle 0,28mm ile 2.50 mm kalınlıklarında ve 600mm ile 1250 mm genişliğinde saclar galvanizlenmektedir. Galvanizlenen rulo saclar, kalite kontrolünden geçirildikten sonra rulo haline getirilebildikleri gibi, standart ya da istenilen boylarda düz olarak da imal edilebilmektedirler.

Galvaniz sac kaplama işlemi iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan birincisi “Elektro Galvaniz” diğer ise “Sıcak Daldırma Galvaniz” yöntemleridir. Sıcak daldırma galvaniz yönteminde malzeme ergimiş çeliğin içerisine daldırılır. Bu şekilde sac malzeme çelik kaplanmış olur. Oksidasyonu önleyen bu yöntem sayesinde metallerin ömrü uzar ve hava ile teması kesildiği için aşınmalar oluşmaz.

Oksijen metal ile etkileşime girdiğinde aşınmaya neden olabilir. Bunun sonucunda metal katman katman ayrılır ve dayanımı da düşer. Yine ortaya kötü bir görünüm ortaya çıkar. Ancak galvaniz sac kaplama ile metal güçlenir ve çok daha uzun ömürlü hale gelir. Yani paslanmayı önlemenin en avantajlı yolu galvaniz kaplamadır. Galvaniz ölçüleri uygulama yapılacak alanlara göre değişiklik göstermektedir. Bun yanında hangi alanda kullanılırsa kullanılsın direncin artmasını sağlarlar.

Galvaniz sac kaplama yöntemlerinden bir diğeri ise “Elektro Galvaniz” yöntemidir. Bu yöntemde elektrolit ile dolu bir kazanın içerisine 2 adet elektrot daldırılır. Bu elektrotlara anot ve katot adı verilir. Anot elektronuna çinko, katota ise kaplanacak malzeme bağlanır ve anottan elektrot koparılarak katoda yani malzemenin yüzeyine yapışması sağlanır. Bu işlemler sonucunda pasivasyon uygulanır ve kaplamanın çok daha kalıcı olması sağlanır. Bunların yanında elektro galvanizde saf çinko malzeme kullanılırken,  daldırma galvanizde alaşım çinko kullanılır.

Galvaniz sac ölçüleri; sacın uygulanacağı yere ve müşteri taleplerine göre değişiklik göstermektedir. Bu sac çeşidinin en çok kullanıldığı alanlar arasında yapı sektörü yer almaktadır. Yine dayanıklılığın oldukça önemli olduğu beyaz eşya sektöründe de kullanılmaktadır. Ayrıca otomotiv sektöründe iç ve dış parça üretiminde kullanılan bu dayanıklı sac türü, sadece bu alanlarda değil daha pek çok sektör tarafından rağbet görmektedir.