Sac, genel olarak levha haline getirilmiş metal malzeme olarak tanımlanabilir. Kalın levhaların silindirler arasından geçirilmesi ile yani haddeleme işlemi ile elde edilirler. Sıcak olarak yapılan haddeleme işleminin ardından soğuk haddeleme işlemi uygulanır. Soğuk haddeleme işleminin amacı ise, düz bir yüzey elde etmektir.  Bu işlemler sonrasında üretilen sac çeşitleri arasında HRP ve DKP saclar yer alır.

HRP ve DKP sacın kullanıldığı sektörler, çeşitlilik göstermektedir. Ancak en önemli uygulama alanları, elektrikli araçlardır. Ayrıca bu saclar, değişik kalınlıklarda üretilirler ve belli standartlara göre kesilirler. OMG Demir Çelik A.Ş. Yassı Metal olarak, yüksek standartlarda ve garantili HRP ve DKP sac üretimi gerçekleştirmekteyiz.

HRP Sacın Kullanıldığı Sektörler

HRP sac, sıcak haddelenmiş yassı çeliklerin ısıtma işlemi uygulanmadan haddelenmesi ile üretilen sac ürünleridir. Bu ürünlerin kalınlıkları 0,20-2,00 mm arasında değişiklik göstermektedir. Bunun yanında daha düzgün bir yüzey elde etmek amacıyla sıcak haddelemenin ardından soğuk haddeleme işlemi uygulanır. 

HRP sacın kullanıldığı sektörler arasında özellikle soğuk şekillendirmeye uygun üretim yapan otomotiv sektörü, dayanıklı ev aletleri sektörü, mutfak eşyaları ve havalandırma ekipmanları sektörü yer almaktadır.  Bu alanlar genellikle imalat sırasında mukavemet, tokluk ve yüksek süreklik ihtiyacı duyan alanlardır. HRP saclar da bu alanlar için oldukça kullanışlı ürünlerdir.

Bunların yanından HRP iyi şekillendirilebilir bir ürün olmasının yanında geliştirilmiş kaynak yapılabilirliği nedeniyle de otomotiv sanayi yan sektöründe rağbet görmektedir. Sektörünün bilinen ve tercih edilen firması olarak, son teknoloji makine parkurumuzda HRP sac üretimi gerçekleştirmekte, müşteri beklentilerini karşılamak için en üst düzeyde hizmet vermekteyiz.

DKP Sacın Kullanıldığı Sektörler

DKP sacın kullanıldığı sektörler arasında; endüstriyel yapılar, asansör korumaları, gıda sektörü, kimya-ilaçlama endüstrisi, barajlar, santraller, gemi ve yat inşaatı sektörü sayılabilir. Soğuk şekillendirme için oldukça elverişli olan bu malzeme, en çok küçük ev aletleri sektöründe ve otomotiv sektöründe rağbet görmektedir.

Siz de HRP ve DKP sacın kullanıldığı sektörler için son teknoloji makine parkurları ve uzman personeliyle üretim yapan firmamızı tercih edebilir, kaliteyi ve güveni bir arada yaşayabilirsiniz.